Pettkós győzelem, Kisalföldi ASzC-s siker a 39. Csapó Dániel Emlékversenyen

2025.03.24.
Pettkós győzelem, Kisalföldi ASzC-s siker a 39. Csapó Dániel Emlékversenyen

Az idei tanévben a Csapó Dániel Emlékversennyel indult a szakmai tanulmányi versenyszezon iskolánk számára. Két pályamunkával készültek diákjaink Rásky Péter tanárúr felkészítésével.

Demény Magor 10. A/B osztály: A „Hagyományok, értékek megőrzése – a vidék fejlesztésének lehetőségei” szekció 9 fős mezőnyében. „Nyergelj-Fordulj!”, avagy a Nemzeti Vágta Kishuszár Döntőjének tanulságai címmel készítette el dolgozatát. Ebben a székely lovashagyományőrzés szerepét mutatta be, a magyar identitás megőrzésében Erdélyben. Majd felvázolta, hogy ebből a közegből indulva, hogyan jutott el a Nemzeti Vágta Kishuszár Vágtájának döntőjébe. Hogyan edzette, készítette lovát a versenyekre, illetve milyen izgalmak után sikerült megvernie a későbbi győztest, és hogyan kényszerült végül esélyesként, lova egészségének védelmében a döntőből való visszalépésre. Az ötödikként elhangzott előadás nagyon jól sikerült, végül a zsűri értékes tárgyjutalomban részesítette versenyzőnket.

Másik csapatunk-hiszen „két pettkós amazonról” van szó- szintén a 10. A/B osztályból Németh Szofi és Rózsa Alexa Mandula a legnépesebb 19 fős „Alternatívák a mezőgazdasági termelésben szekcióban” indult. Témájuk a „ A shagya-arab kancacsaládok hatásának vizsgálata a 2011-24 között, a fajta hazai ménparkjára” -volt. Ez egy nagyon átfogó és aprólékos, több hónapnyi kutatómunkát igénylő feladat volt, amelyben teljesen új, a hazai lótenyésztésben elsőként itt publikált eredmények születtek. Ennek is volt köszönhető, hogy végül ezzel az érdekes lovas témával is sikerült az általános agrár témák között nyerniük.

 A győzelem után Rásky Péter tanárurat kértük fel egy rövid értékelésre:

„- Mindenekelőtt szeretném megköszönni a rendező szekszárdi Deli ASZC Csapó Dániel Mg-i és Élelmiszeripari Szakközépiskolának, a színvonalas versenyrendezést és azt a szívélyes vendéglátást, amellyel fogadtak bennünket.

 Nagyon büszke vagyok a tanítványaimra, hiszen mind Magor, mind Szofi és Mandula kiválóan helytállt a megmérettetésen. Csapatunk egyike volt a legfiatalabb indulóknak, hiszen 16 évesen 10-esként álltak ki, és védték meg a pettkós mundér becsületét, a sokszor már végzős, tapasztaltabb technikusok ellen. Mindkét téma nagyon érdekes volt, hiszen Magor saját tapasztalatait mutatta be, és egy teljesen új világgal ismertetett meg bennünket a székely lovashagyományőrzés bemutatásával, valamint a Nemzeti Vágta világának testközelbe hozásával.

Szofi és Mandula a shagya-arab kancacsaládok feltérképezésével és a fedezőmének közötti jelentőségének felmérésével egy igazán hiánypótló, nehéz és hosszas szakmai kutatást tett le az asztalra. Nem titok, hogy október óta rengeteg munkájuk van az elért együttes sikerben. Nagyon nagy eredménynek tekintem ezt a győzelmet, hiszen rendkívül erős volt a mezőny. Több nagyon érdekes, nem középiskolás szintű pályamunka versengett egymással, a modern agrárium valamennyi ágából, a növénytermesztés az állattenyésztés, valamint a precíziós gazdálkodás területeiről. Így még értékesebb a győzelem!

A közeljövő terveiről szólva, ápr.11-én a Guba Sándor Emlékversenyre készülünk, ahol három pályázattal vagyunk érdekeltek. Utána április 14-16 között négy tanulónkkal a Mezőhegyesen rendezendő Szakma Kiváló Tanulója Országos Versenyen fogunk rajthoz állni.”

Ezúton gratulálunk tanárúrnak az áldozatos munkájához és tanulóinknak a kiemelkedő eredményhez. Hajrá Pettkó!

Fotók

Széchenyi HORZE IKK Agrárminisztérium